Jseš za*ný Amík!

2. listopadu 2018 v 12:36 |  Tema Týdne
Někdy je prostě lepší věci brát s úsměvem, sto let vzniku Československa bylo a stále je pro většinu lidí velkou událostí a asi by měla ve mně vyvolávat pocit hrdosti nebo něčeho takového, jenže, pak přijdou, promiňte mi to slovo, exoti, kteří mi tenhle dojem spíše kazí a od takovýchto pocitů mě spíše odrazují.


V prvé řadě ten jakoby náhle najití nebo náhle probuzený patriotismus, někteří jedinci evidentně nezvládají a potom z nich vypadávají soukromé zprávy typu: "Trans jsou ostudou státu, jdi se zabít zrůdo!", což zcela určitě mi pomůže nabýt nějakou pýchu na to, že jsem narozený v Česku nebo aspoň příjemně toto zmiňované výročí příjemně oslavit…

Nepatřím mezi ty, co by nějak hrotili státní příslušnost, národnost a takové věci, ale sakra, někde jsem se narodil a někde byl vychovaný, což nějakou váhu má a nikde neřekl, že bych neměl tuto zemi rád nebo lidi v ní, jistě, mívám nějaké výhrady, ale… nedávno mi úsměv na tváři málem přešel do hysterického smíchu, jelikož občas dokáží Češi vygenerovat famózní perličky…

"Ty jseš za*ný Amík, kámo! Narodil ses v Česku, ale jsi podělaný Amík a tím ostuda národa." Já jen "Cože?" a chvíli jsem zkoprněla civěl na monitor, než jsem byl sto napsat "Z čeho tak usuzuješ?" Odpověď zněla. "Chováš se tak, debile." Od té doby, co jsem sám sebou a nehraji role, které se ode mě očekávají, mám někdy dojem, že se lidem do krámu nehodím, ale toto by mě nenapadlo, začal jsem se smát, dbám na to, abych já byl já, páč mi to nesmírně vyhovuje, cítím se tak svobodný a mnoho mých psychických problémů tak vymizelo. "Někde ses narodil, tak se tak chovej!" Jenže, jsou věci takhle jednoduché?

Promluvil jsem si o tom se svým kamarádem, kterému věřím a je rodilý Čech, tady žijící. Odvětil mi "Jo, myslím, že jsi Američan, tu a tam cítím britský nebo finský vliv, ale řekl bych jsi Američan, nezlob se." Nedělám to schválně! Bránil jsem se. On poslal usměvavého smajlíka a připsal "Nejspíš za to nemůžeš. Srdci neporučíš a bůhví jak je to s tvými geny."

Geny! Kdyby rozbor nestál tolik, nechal bych si jej udělat, nebo rodokmen, ale jsou to poměrně velké pálky. Ale vlastně, proč to řeším? Neměl by se člověk prostě chovat přirozeně i přes námitky okolí? Mít české občanství, být tu narozený mi přece neukládá za povinnost křečovitě předstírat, že jsem Čech jak poleno.

Vždycky budu mít vztah k této zemi a nehodlám ho zapírat, nemyslím si, že jako charitní dobrovolník a člověk, který se snaží ostatním udělat lepší den, pokud ne život, je ostudou státu, jedná se o Charitu České republiky a nijak mi to nevadí. Nejsem přistěhovalec, proč se tedy chovám jinak, proč jsem nejspíš 'něco jiného' než papírově netuším, ale právně, podle dokumentů… Čech jsem a ani tohle mi nevadí.

Co mi ale fakt dí je, že tady být nějak odlišný je často obrovský problém. Osobně si myslím, že v současné době se bojím být to i ono, být Čech jak poleno mi připadá jako pro mě nepřirozená role, být Američan papírově nebo státní příslušností zatím ani nemůžu a pokud se chovám přirozeně tak na mě lidi křičí, v podstatě mé přirozenosti je nejspíš zabudovaná americká nátura a myšlení…. Bojím se se přiznat rodilým mluvčím obou stran, protože mě se obávám nepochopení. Jsem ale unavený s hraní očekávaných rolí a před časem jsem toho nechal.

Tomu exotovi jsem nakonec odepsal: "A víš co? No tak jsem! A co!? Nemusíš se mnou mluvit, pokud ti to vadí!" On to totiž není vzdor ani póza, ani role a tak s tím nic nenadělám a ani nechci. S úsměvem jsem chat zavřel. A bože lidi, no tak jsem Američan od narození žijící v Česku, úředně tedy Čech, a co? Jestli toto je má přirozenost, tohle opravdu jsem, což tak po odložení všech masek a podsouvaných rolí, vypadá, nehodlám se za to stydět! Nemám možnost žít jinde, snažím se, ale ještě ta možnost není. Omlouvám se.

Zastávám názor, že nezáleží na národnosti, ale na srdci a duši, budu se přátelit s kýmkoliv odkudkoliv, když si budeme rozumět, fakt mám u zadele, zda jsi Čech, Slovák, Vietnamec… záleží mi na tom, co nosíš uvnitř, jak si sedíme, jak rozumíme, co si vzájemně můžeme dát…

Myslím, že je na čase se nebát pokročit v bytí sám se sebou na další level a sobě i okolí přiznat: Jo, dobře jsem Američan! Ale to neznamená, že budu mít lidi zde a tuto zemi méně raději, že budu českými věcmi pohrdat nebo odsuzovat lidi tady a že pokud se mi podaří 'vrátit se domů' tak se sem nebudu rád vracet a zapomenu! Naopak, právě pro proto kdo jsem po plném přiznání sobě a plném přijmutí toho faktu, budu schopen mít ve větší úctě místo, kde jsem se narodil. Že to nedává smysl? Ale dává. Pokuste se nad tím zapřemýšlet. "Chováš se tak!" Co je vlastně podstatou chování Američanů? Že by v tom balíčku byla i úcta k předkům a nezapomínání na zemi zemí, kde žijí příbuzní? Fakt si myslíte, že když se v Česku narodíte v žilách vám koluje automaticky Češství? Nemusíte zrovna věřit na minulé životy nebo tak, ale co genetika? Mám vás rád a vždycky budu. Proč je teda něco takového pro mnohé takovou překážkou? Vím, že žiju "ve špatném státě", nemusíte mi to dávat sežrat. 12 let dobrovolníkem ve vaší státní charitě a dělám to svědomitě a dokud tu budu nepřestanu, těší mě to… fakt jsem ostuda státu? Já přece nevedu proti jiné národnosti sprosté a nenávistné diskuze, ctím vaše tradice, mluvím vaším jazykem a snažím se být pro vás užitečný, je fakt že jsem velmi zrakově postižený a tak nejsem užitečný až tak bych si přál… ruku na srdce, nikomu nic nevnucuji, nikomu nic nepodsouvám, neohrnují nad český věcmi nos…. Dodržuji i 'vaše' pravidla etikety, chovám se slušně a třídím odpad…. Tak co po mně ještě chcete? Já ještě pár let nic nesvedu s tím, že tu musím žít… pardon. Ne, nebojte beru to s úsměvem, budu sám sebou a remcat si můžete jak chcete, to je tak, české…. Remci, remci, remci… trochu víc úsměvu a úcty k druhým národům, abyste právě vy někteří nebyli pro svůj národ ostudou… já jen doufám, že já nejsem ostudou ani pro jeden ze států… klidně komentujte, budu rád za názory, jakékoliv. Děkuji. Dokud tu tento blog je, nový rok už tu nezačnu, budu jinde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama