Halloween vs. Dušičky

1. listopadu 2018 v 17:36 |  Tema Týdne
Vždycky mi připadá úsměvná tahle každoroční diskuze, klidně si troufnu říct, že je živena českou náturou, kterou obsahuje věčné stěžování si a remcání. Už kolik let mi na tváři kouzlí úsměv naprostá zbytečnost téhle dementní hádky, ale tak veselo být musí, kdyby na chleba nebylo, že? Teď jsem asi urazil některá ega, za což se omluvám, ale pokuste se prosím mě vyslechnout.

Každoroční výkřiky jako "Neslavím Halloween ctím dušičky" a ať si "Američané strčí ten svůj svátek do zadnice." prolétávají sociálními sítěmi a lidé je (mám dojem že zcela bez rozmyslu, pozastavení se) sdílejí. Co na tom, že tohle láteření a fňukání, že cosi ničí krásný český svátek jsou vlastně neopodstatněné a pramení z neznalosti. Ale začal bych základní věcí a sice faktem, že oba svátky se datem nekryjí a proto si také nemůžou překážet a lze je třeba slavit najednou.

A potom jsou zde složitější záležitosti, už jen to, že právě do Ameriky byl Halloween importován Iry, z Evropy a jeho kořeny sahají do keltského svátku, do toho samého, co Dušičky. Už tohle je k zamyšlení. Nejenže Halloween v Evropě vždy byl, ale má vlastně stejný původ jako dušičky. Možná než budu nad něčím hudrovat, tak si o tom něco zjistím. Jako u hodně 'českých' svátků si i s Dušičkami 'pohrála' církev, změna data se měla vyhnout přetvářenému svátku, který se upravil aby se více hodil do krámu, ale základ je skutečně stejný. A jiné datum, taky neumožňuje, aby se něco vzájemně ničilo, páč se obě záležitosti krásně vedle sebe vejdou.

"Nakonec nám zakážou slavit Dušičky! A budeme muset slavit ten americký nesmysl." Jest další úsměvná věta. Trochu (trochu víc, vlastně vůbec) nechápu proč by někdo vůbec měl mít v Česku strach, že by se 'zakázalo slavit Dušičky'. Opět, dva sebe neohrožující se svátky a co by z toho někdo měl? Nebo jak by stála správně otázka? "Já bych ten Halovín zakázal." (jo pán to ani nehodlal napsat dobře) Opravdu je v demokratické zemi morální zakazovat někomu slavit nějaký svátek? A hlavně, proč?

Halloween se v Česku těší čímdál větší popularitě, z toho asi pramení tenhle 'strach'. Já se vzrůstající popularitě nedivím, vezměte si kolik zábavy hlavně pro děti z toho může vzejít. A nevidím, že by Halloween nějak 'narušoval' dušičky, jenže lidé se dokáží vytasit i s tímhle: "Vůbec se mi nelíbí, že kolem svátku zemřelých by se měl někdo veselit a juchat, přijde mi to jako znesvěcování a neuctivé." No, v Mexiku také mají svátek speciálně pro zemřelé, hodují na ozdobených hrobech + tancují a juchají na hřbitově + hrají hlasitě na nastroje… ale, zase vždyť přece Halloween ani není ve stejný den jako Dušičky…

Opravdu se musím smát, i když vlastně je to k pláči, slavím dá se říct oba svátky a nikdy mi vzájemně nepřekážely. A osobně bych rád zažil atmosféru amerického Halloweenu, jelikož mi připadá jako šance na pořádnou zábavu, hlavně děti ho milují a nevykládejte mi, že na koledu tu máme Velikonoce nebo že průvody masek nemají s Českem nic společného, nesnáším Velikonoční pondělí, nebudu se rozepisovat proč, ale tohle mi přijde jako mnohem větší zábava. Jenže bohužel se zde Trick Or Treat nevede a mě mrzí, že jsem s tím nevyrůstal. Jo, klidně se smějte.

Mám rád atmosféru dušiček, mají něco do sebe, návštěva dušičkového hřbitova je často pro mě velmi spirituální záležitostí a okamžikem velmi mystickým, ale musel-li bych, vzdal bych se dušiček jen abych mohl Halloween aspoň jednou strávit s kamarády v New Yorku. Nemyslím si, že doba věnovaná Všem svatým, zemřelým a vzpomínkám na ně, by musela být ponurá, smutná a tichá. Vzpomínat s láskou a oslavovat s vděkem život, který dotyčným prožil….

Není třeba se obávat, že by jeden svátek zničil druhý nebo se vzájemně nahradily, jelikož dokáží existovat vedle sebe a snad by se maximálně propojily jako Všech Svatých a Památka zesnulých, ale ne že by Česku zmizely Dušičky… vždyť to nedává smysl. A mimochodem, MDŽ tu tak oblíbený a za český považovaný svátek, na který mnozí nedají dopustit, jak správně kdosi připsal v jedné facebookové diskusi, vznikl v Americe… ale to nevadí? Halloween tam ani nevznikl. Ale berme to s úsměvem. Ještě vás pozvu k překladu krásného textu jedné sklady.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mamcinkoutek mamcinkoutek | E-mail | Web | 1. listopadu 2018 v 18:55 | Reagovat

Mám to stejně...shodou okolností jsem nedávno napsala kratší verzy tvého článku...ten tvůj je lepší - víc propracovaný

Mám dvě děti a pokoj mají vyzdobený pavouky, strašidly, upíry....Má to své kouzlo a vůbec nám to nebrání zajít na hřbitov zapálit svíčku

2 spravedlivysoud spravedlivysoud | Web | 1. listopadu 2018 v 20:09 | Reagovat

Krásné čtení.
Já Hallowen neslavím vůbec, na dušičky jdeme dědovi zapálit svíčku.

3 realistkadneska realistkadneska | 2. listopadu 2018 v 8:44 | Reagovat

Já před lety porodila na dušičky svou první dceru, a tak si dnesni datum nevztahuji moc k památce zesnulých, ale spís k te radostné udalosti… I když na všechny sve milované - nezive, vzpomenu..ale to ostatnei jiné dny.Jinak kazdopadne hlasuji pro dusicky..Hallowen at si nechaji v Americe... jo a mně se blbě čtou články psané bíle na tmavém podkladu :-P  :-)  :-D

4 thebedlam thebedlam | 2. listopadu 2018 v 10:01 | Reagovat

[1]: Díky za pochvalu. U tvého komentáře mě napadlo: Kéž bych mohl vychovávat děti v Americe, aby si užili Trick Or Treat :D moje myšlenkové pochody jsou někdy zvláštní, já děti mít nikdy nebudu.

[2]: Díky za pochvalu, jsem rád, že se článek líbí, Ty, já myslím, že ta svíčka "stačí", bez Halloweenu se člověk obejde a určitě na dědu myslíš často i jindy, viď?

[3]: No evidentně si ho nečetla vůbec... :-D což je škoda. Ale s tím nic nenadělám, no na končícím blogu nebudu měnit vzhled, navíc člověk co má pro slabozraké často naprosto nečitelnou kombinaci :-! šedý podklad a černé patkové písmo, má co kritizovat, že se něco nedá číst :-D Já musel u tebe použít Edge a jeho čtení na hlas, protože ty tvoje miniatury na šedém podkladu fakt blbě čtou a já je vlastně nepřečtu, no tak ho použij taky :D tady.

5 realistkadneska realistkadneska | 2. listopadu 2018 v 12:58 | Reagovat

[3]: četla jsem ho, vyjádřila jsem svůj názor a rozhodně nekritizuji, na to jsem opatrná, ale opět děkuji za kritiku tvou ;-)

6 thebedlam thebedlam | 2. listopadu 2018 v 13:02 | Reagovat

[5]: "Hallowen at si nechaji v Americe" z toho vyplývá že asi nečetla, nebo nevíš cos četla, asi si myslela při tom na něco jiného.... :-D

7 realistkadneska realistkadneska | 2. listopadu 2018 v 14:36 | Reagovat

[5]: to jsem věděla, že reaguješ na tohle... já jen dodávám,že za mě dušičky.. Halloween at si nechaji v Americe... a to tam ani nemá původ, že?
Je to jako boj Santy a Ježíška. A ty ten boj nechces a neuznáváš a ja to chapu. Hezky víkend.

8 thebedlam thebedlam | 2. listopadu 2018 v 14:57 | Reagovat

[7]: Ano, do USA je Halloween importovaný Iry a Dušičkám nijak nepřekáží, takže ta tvoje věta naprosto nemá logiku.

A pozor! To v žádném případě není stejné jako Santa vs. Ježížek! Došlo ti, že Dušičky a Halloween jsou v naprosto jiný den a jsou to svátky, které se nijak nekryjí proto není třeba si mezi nimi vybírat? To že ty nechceš slavit Halloween.. no tak ho neslav, ale tyhle kecy "ať si Halloween nechají v Americe" jsou trapné a nesmyslné. Tenhle "boj" je naprosto zbytečný. Oba svátky se vzájemně nijak neohrožují. Zavání to remcáním proti Americkým věcem, Halloween tam ani původ nemá. A jsme zase u toho. Zatímco u Santy a Ježíška mluvíme o stejném svátku, Christmas a Vánoce se kryjí a Ježíšek a Santa mají stejnou funkci. Cítíš ten rozdíl? Srovnáváš něco co srovnat nejde, Je evidentní, že ty máš Ježíška, já nejspíš Santu a obojí zaráz jde leda z filozofického hlediska. Tady u toho tu každoroční debatu chápu. Svým způsobem se Ježíšek a Santa ohrožují, tak se dají tyhle debaty pochopit a dokonce tenhle "boj" svým způsobem "znávám", ale Halloween a Dušičky, které si nijak nepřekáží, to je fakt něco jiného. Ať si každý slaví co chce a každý ať má taky čtu k svátkům toho druhého. "ať si ho nechají" moc uctivě nezní. Ale chápu, že někteří lidé pro tohle nemají cit. Ty bohužel rozdíl mezi "Ať si ho v Americe nechají" a pouhým "Já preferují Dušičky" nevnímáš. Já vím a fakt mi to nevadí a je mi to jedno. Nikdo vám Dušičky nebere, vy zase neberte Halloween těm, kdo ho slavit chtějí. Krásně se to snese vedle sebe.

9 Asterius Asterius | E-mail | Web | 2. listopadu 2018 v 19:40 | Reagovat

To je sice hezké, že Halloween v jistém smyslu byl křesťanský. Jenže jeho současná podoba je spíš blíž satanismu. Dušičky ale zůstávají stále křesťanské. Další rozdíl je v tom, že současný Halloween je samá extravagance, která leckoho může obtěžovat, kdežto Památka všech věrných zemřelých je poklidná.
Takže si myslím, že odpor k modernímu slavení Halloweenu je zcela oprávněný.

10 thebedlam thebedlam | 2. listopadu 2018 v 20:08 | Reagovat

[9]: Tady žádná extravagance není, drží se to a držet bude na úrovni neziskovek, co pro děti dělají maškarní bály... 8-O kde je nějaká extravagance... oprav mě zda se mýlím, ale ty jistě máš za sebou na živo zážitek třeba z newyorského či atlanského Halloweenu.... nebo z tebe mluví divák TV.... :-D spíše to druhý, že? A ještě po reportáži TV Noha... :D Odpor ke kulturní tradici někoho jiného nikdy není oprávněný. Když někdo odsuzuje ty vaše Velikonoce kvůli mrskání jééje to je hned křiku :D Ale jak jde o tradici někoho jiného hned je to v pořádku... kde to žiju... asi bych to fakt měl zabalit.... tolerance k tradici jiného národa.... Čechům nic neříká.

11 Asterius Asterius | E-mail | Web | 2. listopadu 2018 v 20:23 | Reagovat

[10]: No, stačí to potrhlý oblíkání dětí do kostýmů, kdy v tom chodí po ulicích. Bezduché radovánky mi nic neříkají.
Nikomu např. v USA nezakazuju slavení Halloweenu. Když se jim to tam líbí, tak ať to mají. Proč bychom ale měli přijímat nekriticky cokoliv cizího? S naším národem to nemá nic společného a Američanů tu žije pramálo. S tou tolerancí si sem můžeš importovat cokoliv, třeba skřepčení muezzínů jako budíček.

12 thebedlam thebedlam | 2. listopadu 2018 v 20:50 | Reagovat

[11]: Uvědomuješ si, že maškarní průvod není v Česku žádnou novinkou, že? V dubnu či březnu chodí děti napříč republikou na Maškarní bál. Průvody masek mají v Česku velkou tradici a čím potrhlejší tím lepší.... a někdo snad nabádá k nějakému přijímání? Nebo k němu dokonce někoho nutí? Slavení Halloweenu v Česku se omezuje na vydlabanou dýni a dětskou párty s maskami, což je vlastně to samé jako Maškarní, na tu jsme chodili jako děti a moc mě to bavilo. Ruku na srdce, masky a průvody nemají nic společného s Českým národem? Vážně? Znáš tradiční staročeské masky? Sám jsem několikrát šel za Smrt a byl jsem pochválen za tradiční masku. Některé staročeské jsou dost potrhlé... stejně jako mnoha z těch co se objevují na maškarních pro děti, jen je to jiné datum. A fakt je lepší kolegovat s maskou o bonbony než tradice Velikonočního pondělí. Ale hlavně kde se v článku mluví o přejímání nebo o tom, že by se něco přejímat mělo? Ono přejmout ještě neznamená kopírovat... takže i kdyby se přejalo, tak to může vypadat jinak, ale k tomu nedojde a celá tahle debata je bezpředmětná... je evidentní, že znáš jen reportáže z Novy a na živo si nic nezažila, a asi nemáš ani povědomí o historii vlastního národa viz Maškarní bály a průvody... a i MDŽ, křesťanské Velikonoce a mnoho dalšího jsou jen přejaté... dušičky jsou dokonce přejaté od Keltů, pomineme-li to pohanské na Velikonocích ani tohle původní není... co Valentýn? Miluji hysterické přehánění... nemluvím o "čemkoliv cizím" a jeho přehánění. Jen mluvím o tolerance. Nikdo se tu nesnaží a ani snažit nebude zavést Americký Halloween...

13 thebedlam thebedlam | 2. listopadu 2018 v 20:50 | Reagovat

[11]: Uvědomuješ si, že maškarní průvod není v Česku žádnou novinkou, že? V dubnu či březnu chodí děti napříč republikou na Maškarní bál. Průvody masek mají v Česku velkou tradici a čím potrhlejší tím lepší.... a někdo snad nabádá k nějakému přijímání? Nebo k němu dokonce někoho nutí? Slavení Halloweenu v Česku se omezuje na vydlabanou dýni a dětskou párty s maskami, což je vlastně to samé jako Maškarní, na tu jsme chodili jako děti a moc mě to bavilo. Ruku na srdce, masky a průvody nemají nic společného s Českým národem? Vážně? Znáš tradiční staročeské masky? Sám jsem několikrát šel za Smrt a byl jsem pochválen za tradiční masku. Některé staročeské jsou dost potrhlé... stejně jako mnoha z těch co se objevují na maškarních pro děti, jen je to jiné datum. A fakt je lepší kolegovat s maskou o bonbony než tradice Velikonočního pondělí. Ale hlavně kde se v článku mluví o přejímání nebo o tom, že by se něco přejímat mělo? Ono přejmout ještě neznamená kopírovat... takže i kdyby se přejalo, tak to může vypadat jinak, ale k tomu nedojde a celá tahle debata je bezpředmětná... je evidentní, že znáš jen reportáže z Novy a na živo si nic nezažila, a asi nemáš ani povědomí o historii vlastního národa viz Maškarní bály a průvody... a i MDŽ, křesťanské Velikonoce a mnoho dalšího jsou jen přejaté... dušičky jsou dokonce přejaté od Keltů, pomineme-li to pohanské na Velikonocích ani tohle původní není... co Valentýn? Miluji hysterické přehánění... nemluvím o "čemkoliv cizím" a jeho přehánění. Jen mluvím o tolerance. Nikdo se tu nesnaží a ani snažit nebude zavést Americký Halloween... :-D

14 Kitty Kitty | Web | 4. listopadu 2018 v 10:10 | Reagovat

Nevím ani moc proč, ale sunu tě do Výběru TT už pro tu osvětu. Taky jsem brblala na "halovín" (schválně to tak potupně píšu), ale už nebudu. Už vím, že je to převlečená RADOST ;-)

15 thebedlam thebedlam | 4. listopadu 2018 v 11:07 | Reagovat

[14]: Děkuju moc. :) A ano, přesně tak převlečená radost. Tak se to dá taky říct.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama