TOP 5 - Faktů o New Yorku

5. srpna 2018 v 10:20 |  Mých Top 5
Komu dát své srdce? U mě je odpověď jednoznačná, dal jsem své srdce New Yorku, od dětství mívám sny, jak se procházím městem, později jsem jej identifikoval jako NYC, jsem touto metropolí přitahován jako velice silným magnetem, nevím proč, nevím důvody, něco v krvi? Předkové? Proběhlo již několik řízení kvůli dědictví, ale krom tátova strýce někde v Austrálii (podle matky) se nic nenašlo. Minulé životy? To je kapitola sama pro sebe. Někdo touhle destinací skoro až pohrdá, někoho prostě jen neláká, někomu je ukradená a někdo by ses rád podíval, každopádně je vždycky zajímavé nahlížet pod pokličku jiných krajů a jejich jiných mravů, jak bych tak řekl, proto si pojďme ukázat TOP 5 faktů o New Yorku, které jste možná nevěděli. Snažil jsem se vybrat něco, co není tolik profláknuté.5. Hlavní město Státu New York


Začneme trochu zvolna, tak co, věděli byste co je hlavním městem státu New York? Přemýšlíte? Znáte správnou odpověď? Říkáte, že přeci New York City? Vždyť to přece dává smysl. Dává a spousta lidí aspoň mém okolí se k tomu často přiklání, avšak pravdou je, že hlavním městem amerického státu New York není New York City, ale Albany. Dodal bych pro zajímavost, že Metropolitní oblast města New York má odhadovaný počet obyvatel kolem počtu obyvatel dvou Českých republik dohromady.

4. Každá čtvrť má svůj dialekt.

Jako každý jazyk i americká angličtina má spoustu dialektů, to není nijak velkým faktem, ale co možná nevíte je, že svým způsobem oplývají vlastním nářečím samotné proslulé newyorské čtvrti. Dovedli byste je vyjmenovat? Nebudu vás trápit jsou to: Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island. A ano, skutečně obyvatelé každé z nich hovoří trošku jinak.

3. Otec vysutých mostů


Na majestátním Broonklynském mostě, díky tomu, že musel vést / vede přes 1 míli širokou Hudson river, si architekt vyzkoušel do té doby neužité postupy a tím výstavba vysutých mostů se velice pohnula vpřed, proto je tento skvost považovaný za "otce" vysutých mostů, patří k nejstarším ve Státech, otevřen byl 24. května 1883 a určitě si o něm samostatně ukážeme top 5. Mě osobně totálně dostal a to jsem zatím v New Yorku neměl možnost být, miluji mosty a toto je moje číslo 1.

2. Newyorčané a řidičák


Velká míra Newyorčanů nevlastní řidičský průkaz, nepotřebují ho, přestože se jedná o tak obrovské město, je výhodnější chodit pěšky, jezdit na kole či využívat městkou hromadnou dopravu, jako je například vyhlášené newyorské metro nebo žluté taxíky.

1. Útok 11 září poškodil i metro


Útok na tzv. Dvojčata 11. září se sice odehrál nad zemí, tahle obrovská tragedie, při které po nárazu do budov Světového obchodního centra unesených letadel zahynuly tisíce lidí, však zasáhla až do hloubky, těžko si to člověk uvědomuje, ale fakt je, že pod Dvojčaty došlo k naprostému zdemolování jedné z tras proslulého newyorského metra, která musela být znovu postavena. Ani pasažéři v podzemí tedy nebyli v bezpečí a výpadek jedné z důležitých tras ochromilo dopravu metrem obecně.

BONUS


Newyorčané milují umění, umělecké expozice najdete "téměř všude" po městě, také si potrpí na zeleň, neříkám že jde o nejvíce ozeleněné město na světě, ale stromy, keře a květiny jsou zasazeny kde je to možné, vč. Střech, kde vznikají zahrady plné klidu míru, uprostřed města naleznete například pěší koridor plný rostlin, nacházejí se tu čestné parky a tak dále. Aby se voda dostala až do kohoutků v horních patrech věžáků stavějí se na střechách také velké čerpací nádrže.

Zajímavé články:

- Překlad skladby Goodbye .
- Krátký film na yb, který jsem rád viděl.
- Skladba týdne: Hands .
- Rozhovor v rádiu, který jsem si moc užil.
Mužete se těšit na článek výzvě: Velké chutnávání amerických sladkostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Drýmr Drýmr | Web | 5. srpna 2018 v 18:15 | Reagovat

Skvělý výčet skvělých věcí! Vlastně se ti ani nedivím, že zlodějem tvého srdce je New York. Sama bych se jednou chtěla do toho víru podívat. A snad se to povede! :D

2 thebedlam thebedlam | 5. srpna 2018 v 19:51 | Reagovat

[1]: Moc děkuju :) No, cítím se být Newyourčanem... takže zloděl zapracoval dokonale.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama