Top 5 Věcí o Česku, které mohou cizince překvapit

30. července 2018 v 15:30 |  Mých Top 5
Každý z nás dal srdce někomu nebo něčemu jinému, třeba manželce, nějaké své vášni nebo své zemi, tak se pojďme podívat na Top 5 věcí o Česku, které mohou cizince překvapit.


5. Ledvinka na rozkroku


Nošení ledvinek je opět na vzestupu, někteří Češi sebemrskačsky uvádí, že již samotné nošení ledvinky může cizince vyvést z míry, což je jedna z, dá se říct urban legends, prostě mýtus, páč se ledvinky připínají k tělu i v jiných zemích, o tom ale jindy. Na co však může takový cizinec chvíli "vejrat" (to jsem zažil) je fenomén, kterému říkám "Ledvinka na rozkroku".

Ano, míním tím to, když si chlap přicvakne ledvinku k pasu a nosí jí vepředu, někdy i docela volně, aby neškrtila… takže prostě "ledvinka na rozkroku". Z nějakého důvodu i mě samotnému to připadá, ne snad "nechutné", jako spíš nemístné a určitě v tom nejsem sám, tak vůbec nemusí jít o souvislosti mezi národy a víte co? Ani v tomhle podle mě nebyli Češi zanecháni samotní, proto uvažuji nad tím, že… kaše se nikdy nejí tak horká, jak se uvaří, ale… můj kamarád cizinec, na tohle skutečně dost zíral. Lidi, proč se tomu říká 'ledvinka'? Nejednou jsem si při takovém "zjevení" na ulici říkal: Někdo má ledviny asi ve varlatech…

4. Velikonoce a pomlázka


Což už není mýtus, že by mohlo a skutečně často cizince, jenž třeba navštíví ČR překvapí, jsou tradiční české Velikonoce a hlavně pomlázka. Když už konečně se vám podaří vysvětlit, co slovo pomlázka znamená (angličtina toto slovo nezná) a přesunete se k tradicím, můžete být svědky vykulených očí a výrazu překvapení ve tváři jelikož "bití ženy" se lidem mimo tento stát může zdát nanejvýš podivné, někdy barbarské. Nikdy jsem se však nesetkal s nechutí, ohrnováním nosu nebo něčím takovým, jako by plně respektovali tradice země kam přijeli, zvyklosti druhých států a pouze jim tahle připadala divná či aspoň slušně mlčeli… na rozdíl od Čechů, kteří vyvolávají věty jako "Halloween" je hnus a podobně.

3. Vepřo, knedlo, zelo


Z gastronomického hlediska mohou cizinci právě se nacházející se v Česku čučet jak tele na nová vrata u pro ně zatím ještě nevídaného pokrmu "vepřo, knedlo, zelo", zatím jsem nepotkal cizince, kterému by tohle jídlo chutnalo a jako vegetarián bych asi neměl říkat, ale jelikož se jedná o jednu z českých rarit, prostě to zkuste, pokud dotyčný chce ochutnat českou kuchyni. Někdo ochutná a nedojí, někdo dojí… ale… často jsou překvapení, něco takového u nich není a minimálně jim to připadá zajímavé. Mimochodem existuje i vegetariánská varianta, kterou miluji.

2. Neustálé stěžování si


Jednou z dalších záležitostí, které docela překvapily moje zahraniční kamarády je přemíra stěžování si, jo taky si všimli, samotnému mi to připadá jako 'nový' národní sport, asi jsem tu na blogu už psal o paní co pronesla větu "A co vy máte za nemoc" tónem "A jak vám ten zákusek chutnal", jak obě láteřily nad tím co je všechno bolí a nadávali na lékaře a já na té zastávce jen stál a říkal si, že se "s tímhle začíná" v čím dál dřívějším věku. Moji kamarádi, tuhle "scénu" před sebou neměli, všimli si jiných, nebudu zacházet do detailů, kroutili hlavami a divili se "A to ty lidi baví?", když jsem osvětlil, že se tímto "fenoménem" setkávám podezřele často. Ne každý Čech si samozřejmě pořád stěžuje, ale i tak i mě někdy Češi připadají jako národ stěžovačů si a často má kliku, že cizinec neovládá jazyk, proto to není až tak patrné.


1. Otevřená nenávist k USA nebo k Rusku či jiným národům


Z bodem číslo 2 asi úzce souvisí další věc, která málem vykroutila krky mým zahraničním kamarádům, zdá se že zejména Fini nejsou zvyklí na stěžování, ale mnohé zarazilo ještě něco, ta… já bych řekl až otevřená, pro mě a pro ně nesmyslná nenávist a odpor k americkým nebo ruským věcem a národu (když ne k jiným), chápu, že si někdo může připadat jako s padlý z višně, jelikož i mě tohle hlava nebere. Je úplně jedno, zda mluvíme o nesnášenlivosti k USA, i když ta mě silně bodá u srdce, Rusku nebo nenávisti k nějakému jinému národu, je to všechno zarážející, plus ty neustálé urážky, ponižování, povyšování se… "No jo Američané…. Jsou blbí jak tágo", "Jejich průměrná inteligence je silně podprůměrem." "Necpěte nám ten americkej hnus." "No jo, americký… tam se kvality u filmů nikdo nedočká." …. například.

Na maličkou chvíli se teď zamysleme, není to až tak nereálná záležitost, já vím, že ne každý Čech toto dělá, ale právě i proto by to chtělo se zamyslet nad hypotézou, kterou se chytám tady odkrýt: Dotyčný člověk z té a té země, třeba Američan, se učí česky a narazí na takovéto diskuze a teď si to pročte… dál si konec vymodelujte sami. Další věc… kdybyste vy narazili na něco takového o svém národu? Jak byste se cítili. Brouzdám cizí internet a mluvím z mnoha cizinci už řadu let a nic takového o Česku a Češích jako čtu o Rusku či Americe od Čechů jsem nikde nečetl. Vždycky si říkám, proboha jen ať si to nikdo nedokáže přečíst a jak tomuhle přijdou ti úžasní slušní Češi…

BONUS 1: Málo veg. restaurací


Další záležitost, která by nemusela jít cizincům na rozum je fakt, že Česko prostě má málo vegetariánských restaurací, bez masa si běžně můžete dát jen smažený sýr a v jednom nejmenovaném podniku v Moravské Třebové, který jistě v tom není sám, si vegetarián nedá dokonce nic, musel by se u zaměstnanců domluvit, poprosit je o to, což mě osobně vždycky přijde dost ponižující. Jo, dokonce nenabízeli ani smažený sýr…

BONUS 2: Hodně smajlíků


Gavin, Američan učící se sám česky jako perličku, co ho "překvapilo" řekl (nějak moc to neřešil jen to uvedl jako zajímavost), jak moc Češi v textu používají smajlíky, emoticony a emoji, usmíval se nad tím, že jimi Češi text doslova přeplňují a doložil to screeny, tohle se prý u nich tolik nedělá. Sám musím říct, že žádný s Američanů, kterého z nám se v tom skutečně nijak zvlášť nevyžívá.

BONUS 3: Ř


Neprobádanou půdou a novinkou, která může cizince skutečně zaskočit je bezesporu české písmeno "ř". Můj americký kamarád rád čte české nápisy pokud je v Česku a snaží se je vyslovovat a tohle jedno malé písmenko mu pomerně zamotalo hlavu. Tak tohle, opravdu nemá nikdo na světě, české "ř" je jen jedno a umí cizince docela potrápit… ale nakonec s ním popasují.


Tak to by bylo, pokud jste dali něčemu své srdce a rádi byste na toto téma viděli TOP 5 článek, neváhejte mi to zdělit do komentářů. Náměty rád uvítám.

Zajímavé články:

- Hodně vystihující text Amerika ohledně denní ve světě.
- Krátký film na yb, který jsem rád viděl.
- Skladba týdne: Givit2u.
- Rozhovor v rádiu, který jsem si moc užil.
Mužete se těšit na článek výzvě: Velké chutnávání amerických sladkostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MOE MOE | E-mail | Web | 30. července 2018 v 22:16 | Reagovat

A taky ponožky pod sandálemi! :-D

2 thebedlam thebedlam | 30. července 2018 v 23:26 | Reagovat

[1]: ty nosi kdejaka narodnost nejen Cesi, chystam na tyhle omyly samostatny clanek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama