Top 5 - Faktů o transsexualitě

27. července 2018 v 12:46 |  Mých Top 5
Vlastně nikdo neví, kde se stala chyba, že se někdo cítí býti třeba mužem, ale narozen byl jako žena, a proto si ukážeme top 5 faktů o transsexualitě, které jste možná nevěděli. Upozorňuji, že tento článek neslouží k nějaké propagaci nebo tak, ale pouze se pokouší aspoň trochu nastínit téma, které může být pro některé tabu nebo naopak zajímavé a příspěvek nemá odborný charakter.


5. Co to vlastně je?


Transsexuálové se cítí býti opačným pohlavím oproti svému tělu, na rozdíl od transvestitů, kteří se pouze "rádi" převlékají za druhé pohlaví než fyzicky jsou, u transsexuálů se neshoduje "duševní / spirituální" pohlaví s jejich fyzickým. Transvestita je se svým tělem a pohlavím spokojený jen mu dělá "potěšení / radost / pohodlí" nosit šaty druhého pohlaví a třeba tak i vypadat. Transsexuály a transvestity si lidé často pletou, ale vlastně je mezi nimi propastný rozdíl.

4. Vrozená záležitost, nikoliv chvilková


Transsexualita patří mezi vrozené záležitosti a tento fakt je velmi důležitý, jelikož se spousta lidí domnívá, že jde o věc dočasnou, způsobenou pouze stresem nebo nějakými problémy, což není pravda, může se v některých obdobích méně "projevovat", být méně "vidět", dotyčný o ní méně hovoří, ale to neznamená, že problém zmizel. Za to, že se takto jedinec narodí nemůže, a transsexualita není způsobena špatnou výchovou a neznamená duševní nemoc. Transsexualita není dobrovolná volba a způsobuje řadu jak psychických, tak fyzických problémů, pokud se neřeší může vést až sebe vraždě. Tlak okolí a společnosti může být na tyto jedince tak vysoký, že to někteří nezvládnou. Transsexualita pravděpodobně vzniká nějakou (možná u každého způsobenou něčím jiným) chybou ve vývoji v matčíně lůně. To je ovšem jedna z teorií.

3. Hormony a test reálného životaSetkal jsem se a to poměrně často s názorem, že člověk může jít a prostě se změnit pohlaví, ještě tu zjednodušenost přeháním, ale takhle se dá shrnout. Není to tak, že přijdete za sexuologem, popovídáte si a je z vás žena, udělají se operace a je hotovo, lehké, jednoduché, prosté, skoro hned… na druhé straně stojí smýšlení, že přeměna trvá kolem sedmi let, zahrnuje hospitalizaci a pozorování a kdesi cosi, to je zastaralý názor, tohle nejspíš platilo před lety, teď už ne. A jak že to tedy je? No, základní záležitostí je fakt, že než někdo podstoupí operace musí nejméně 12 měsíců brát hormony a mít za sebou jeden rok tzv. RLT - Test reálného života, tedy běžného života jako "cílové pohlaví", ale tím se ještě nekončí, operace musí povolit komise a toto jsou jen ty nejhlavnější podmínky, aby dotyčný byl k ní připuštěn.

2. "Neřešená" transsexualita může být nebezpečnáTeď mluvím o tom, že transsexualita může být zdraví nebezpečná, pokud se nedořeší. Vím jak to zní, samozřejmě tu je určité nepohodlí, když dlíte v "cizím těle", ale pojďme se na to podívat z trochu jiného hlediska. Začneme zamyšlením se nad tím, co asi s člověkem dělá dlouho trvající deprese, co se z toho může rozvinout… no časem to podlomí zdraví, věci, které s ní zdánlivě nesouvisí se začnou zhoršovat, může přijít nespavost… a to není zdaleka všechno… a pak tu je další záležitost, stahování si hrudníku také není nějak zdravé, byť bindery vypadají jako tílka a zdraví značně šetří… ale je to dobře z dlouhodobého hlediska? Co obvinadla? Všechna tahle dočasná řešení podle mě vůbec neprozpívají… někdo třeba postrádá menstruaci přestože s tím nic nedělá… neškodí to tělu, když ty orgány má? A tak bych mohl pokračovat dál. Chápu v jak těžké situaci se rodiče kolem toho ocitají a jak je to bolí… avšak, nejde tady jen o psychiku. Co nezletilý, který si tajně koupí hormony na černém trhu a sám si je tajně píchá… ???

1. Operace v Česku


Další velké debaty vyvolávají operace při změně pohlaví v Česku bolestnou skutečností je fakt, že nejsou žádná sláva, jasně, je to lepší než nic, ale u některých fotografií se řádně oklepete, penis nevypadá nijak moc dobře atd, a to že hned při první operaci nedostane dotyčný varlata, nemůže penisem čůrat a musí na další zákroky je vlastně maličkost, nemluvím o množství komplikací, které poměrně často nastanou. "Kvalitnější metody", které fungují lépe i lépe vypadají se v Česku neprovádějí. I tomhle by se dal napsat samostatný článek. Říkám to také z toho důvodu, že někteří trans operace ani nechtějí, bojí se jich a čelí posměškům protože do nich nejdou, že přece bez nich nebudou více pohlavím o které usilují, ale divíte se jim? Jiní, pokud můžou, jezdí třeba do Německa.


e skutečně obtížné shrnout tohle obsáhlé téma do pěti bodů, tak možná ten článek vyznívá krkolomně, ale snad aspoň trochu splnil účel. Pokud máte nějaké otázky nebo náměty na Top 5 račte je napsat do komentářů.

Zajímavé články:

- Hodně vystihující text Amerika ohledně denní ve světě.
- Krátký film na yb, který jsem rád viděl.
- Skladba týdne: Givit2u.
- Rozhovor v rádiu, který jsem si moc užil.

Další témata, na která bych chtěl psát:

- Lucidní snění
- Zážitky blízké smrti
- ASMR
- New Age
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MOE MOE | E-mail | Web | 28. července 2018 v 9:11 | Reagovat

Hezky psáno a zpracováno. A nechci teď být nekorektní, necítím žádnou zášť ani odpor.
Přesto, když se kouknu na Darwinovu teorii, něco tady prostě nesedí. S tím, že se jedná o vrozenou záležitost, asi není sporu. Ale přijde mi zvláštní říkat, že se nejedná o duševní poruchu.
Vždyť už definice nemoci je: "Stav organismu vznikající působením zevních či vnitřních okolností narušujících jeho správné fungování a rovnováhu".
A myslím, že z toho co jsi sám popsal, můžeme skutečně říct, že se jedná o nerovnováhu.
Přijde mi to jako nesmyslné popírání skutečnosti.
PS. skutečně se nikoho nechci dotknout

2 thebedlam thebedlam | 28. července 2018 v 10:12 | Reagovat

[1]: Píšu, že se nejedná o duševní nemoc a na tom si trvám, je někde chyba je evidentní, ale dotyčný jedinec není duševně chorý a spíše pokud někdo trvdí tak popírá skutečnost. To že něčí "duše" a "tělo" jsou opačného pohlaví NENÍ duševní nemoc. Vývojová chyba možná ale ne duševní nemoc. Vždyť všechno ostatní je u toho jedince v pořádku. Každý z nás máme vlastně v oba gendery nebo aspoň částečně, zrození je strašně složitá věc, chyba se stane, špatně může stránka tělesná ne duševní. Pokud "je špašně" tělesná stránka, tak asi nejde o duševní poruchu. A pokud si tohle česká společnost nehodlá umědomit tak bude stále pokulhávat za vyspělejšími státy.

3 thebedlam thebedlam | 28. července 2018 v 10:24 | Reagovat

[1]: Jenže bohužel lidi jako ty nikdy nepřipustí, že chyba je ve fyzické stránce a duševní zdraví je nedotknuté a dál budete transsexuály házet mezi jedince s duševními poruchami. Kéž by jste si uvědomili, že pohlaví (gender) a pohlaví (sex) jsou dvě různé věci a jen se tady neshodují... a že dotyčný člověk může (aspoň na moment připustili že může, když už teda je tak těžké příjmout že je) být duševně zdravý a jedná se o něco jako... že já třeba pramizerně vidím nebo jiný se narodil slepý... život a všechno na světě je mnohem složitější než je úzký pohled některých jedinců.

4 Meduňka Meduňka | Web | 28. července 2018 v 11:01 | Reagovat

Krkolomné mi to vůbec nepřipadá, naopak myslím, že se ti podařilo pěkně a srozumitelně sepsat důležitá fakta :-)
Takže zařazuji do výběru na tema-tydne.blog.cz

5 MOE MOE | E-mail | Web | 28. července 2018 v 11:03 | Reagovat

[3]: A v tom se právě pleteš ty. Dal si mi dobré argumenty a připouštím, že můžeš mít pravdu. Potom co jsi mi to vysvětlil, se taky přikláním k tomu, že se spíš bude jednat o vývojovou chybu. :-)
Ještě dodám, aby nedošlo k nedorozumění. Znám geje, znám lesbičky a řadím je mezi přátele. Snažím se nebýt zatvrzelý (i když občas jsem :-)  ) Nevím proč říkáš 'lidi jako já', když o mně nevíš vůbec nic. :-)

6 thebedlam thebedlam | 28. července 2018 v 11:06 | Reagovat

[4]: Oh děkuju! :) Brzo se zastavím počíst si u tebe básničky, budu mít chvilku. Měj se fajn.

7 thebedlam thebedlam | 28. července 2018 v 11:12 | Reagovat

[5]: Dobře, už tě chápu promiň, tohle téma je asi pro mě tak ožehavé, že někdy zbytečně vyletím, prosím nezlob se. Jinak sexuální orientaci s transsexualitou vůbec nesouvisí, proto zmiňovat gaye a lesby u tohoto tématu je takové trochu nešikovné. Ale jsem rád, že lidi mé "skupiny" znáš a řadíš mezi přátele, to číst mě vždycky tak nějak potěší, i kdybyž by to mělo být něco normálního.... nebo jak bych to řekl.

8 MOE MOE | E-mail | Web | 28. července 2018 v 11:20 | Reagovat

[7]: Vpohodě, reakci chápu. Taky mám svoje triggery. Geje a lesbičky jsem zmínil spí proto, aby bylo jasné, že fakt nezaujímám nepřátelský postoj. Spíš zvedavý :-) Taky se omlouvám, že jsem to nenapsal s větší empatií. :-)

9 thebedlam thebedlam | 28. července 2018 v 11:38 | Reagovat

[8]: Nic se neděje, spíš já dneska, já velmi empatický člověk, jsem dneska na zabití a nějak moc dobře fungující, to je tím horkem? Nevím... možná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama