5x proč začnu nový projekt jinde

3. června 2018 v 21:32 |  Téma týdne

Podle všeho se to asi někoho dotklo a má pocit, že to všechno má co dočinění s neskromností, tu bych tu nehledal, možná byla chyba okusit jiný blogovací systém skrze pomáhání přátelům, kteří se pohybují jinde, a tím se stalo, že jsem uviděl další možností, které lze při blogování využít, snad se racionální důvod ztratil v emocionální překladu, ale na tom nezáleží, ruku na srdce, jsem opravdu tak strašně neskromný? Tady pochod mých myšlenek, tak jak jsem při rozhodnutí postupoval.


1. Projekt bude v angličtině


Jak už jsem zmínil, nebudu se už pitvat v tom proč, zabývám se angličtinou, konkrétně americkou angličtinou a z nějakého důvodu jí chápu jako můj vlastní jazyk ať už jde o geny, minulé životy nebo cokoliv jiného, někdy se skoro stydím, že jí nemám aspoň na takové úrovni jako češtinu (ne že by ta byla nějak slavná, jsem dyslektik), aby se mi angličtina na takovou úroveň dostala, musím cvičit, rozumím skvěle, ostatní části jazyka se zašmodrchávají, s tím je potřeba něco dělat. Nejvíce by mohlo pomoci, vedení si blogu právě v tomhle jazyce. (Zamyslel se někdo na tím jaké to je, když ti někdo napíše "Nemám tvůj jazyk ráda"? Těžko. No zamrzí to, ale srdci neporučíte.) Takže nový projekt bude anglicky, z toho vyplývá několik věcí.
  • Potřebuje anglicky psaný blog, český blogovací portál? Ne nutně. Ale klidně může a klidně by mohl mít i českou adresu.
  • Bereme-li vážně své studium angličtiny, vždycky pomáhá mít v tomto jazyce i prostředí. To blog.cz neumožňuje. Můžete mít anglické prostředí blogu, nikoliv ale administrace. I to by se dalo oželet, hlavně že může být v angličtině blog. Stále tedy bych zůstal.
  • Kdo bude mým čtenářem a o čem projekt bude? Tady se dostávám do bodu, který už jasně hovoří proti blogu.cz. Mojí cílovou skupinou budou rodilý i nerodilý angličtí mluvčí, kolik jich je v komunitě a mezi návštěvníky blogu.cz? Opravdu si chce číst články třeba na téma týdne psané anglicky? Chudák paní či slečna, co nemá tak ráda angličtinu a vybírá do TT. Ne, nechcete. Nebo ano? No, nějaký reset blogu třeba možná byl, klidně komentujte, ale nemyslím si, že by se někdo našel. No a náplní nového blogu bude psaní o mém životě v ČR (ČR znáte, ne?) a mé cestě domů a jiné postřehy. Vychází mi z toho, že by nemuselo být špatné přejít na portál se širším jazykovým záběrem.

2. Spolehlivost a více funkcí

Přestavte si portál, kde uložíte článek a nemusíte se strachovat, že ne uloží jen půlka, změny v textu se projeví ihned ne až za pár hodin, systém vypadává tak minimálně, že vás to ani netrápí, nic není dokonalé, občas vypadne cokoliv, ale do své představy si můžete zakomponovat i tohle:
  • Pokud píšete článek přímo editoru portálu, můžete si také ihned nechat zkontrolovat pravopis, pro mě jako dyslektika to v praxi znamená, že nemusím příspěvek psát nejprve třeba ve wordu a mám kontrolu pravopisu vždy při sobě, mohu přispět tím pádem i z mobilu nebo prostě jen z prohlížeče bez integrovaného pluginu kontroly pravopisu. Kontrolu pravopisu blog.cz nemá.
  • Štítky - vaši čtenáři si snad vyhledají příspěvky na stejné nebo podobné téma, které je zajímá, kliknutím na vybrané slovo pod textem. Šítky se také dají pojmout jako jednotlivá tématická menu, což váš blog zpřehlední, nebo prostě jen můžete ke článkům přidávat štítky a není třeba mít někde v panelu jejich přehled. Při řadit štítek zvládne jak 12tiletá školačka, tak i senior. Občas lidi děsí, ale není čeho a sobě i čtenářům usnadníte pobyt. Blog.cz možností použití štítků prostě postrádá.
  • Lokalizace - Představte si, že byste k článku přidali lokalitu, kde jste vyfotili fotky, kde se děj odehrává, že nepotřebujete? Hm, tahle funkce je provázaná s google mapami, návštěvníkovi se tedy po kliknutí ukáže místo na mapě a k němu i další informace.
  • Do budoucna, ale i do minulosti - přednastavené články dopředu, které systém vypustí na světlo, i když si válíte sejry u móře, všichni znáte. Ale co když byste chtěli zpětně přidat tu hezkou báseň, co jste našli v šuplíku, napsali na pláži… s původním datem? Není problém, při přechodu ze starého blogu, kde ještě vidíte i čas… tak ten můžete nastavit také…
  • No a v neposlední řadě, pominu-li spolupráci se sociálními sítěmi a jednoduší sdílení přímo z různých stránek, kdy okamžitě můžete o daném tématu psát článek a už máte připravený odkaz na co reagujete… bych jmenoval to, že blog může být přizpůsoben i mobilním zařízením a nemůže se stát nějaký fatální kiks, který si bez těch zařízení prostě nemůžete prověřit nebo na něj ani nepomyslíte, že by se mohl stát. Ty pošramocené blogy, které si pročítám, když si natahuji záda… škoda jich.

3. Užitečnost


Pokud není blog někomu přínosem, je zbytečný, pokud se cítí jako povinnost, nebaví a otravuje, nemá cenu ho psát a přínosem prostě být nemůže, viz horší kvalita článků. Česky píšu, píšu dost, snažím se vydat knihu, píšu básně, nevypadá to? Nedivím se. Nemám české blogové komunitě nabídnout? To už asi vyplýtvám jinde. Téma týdne je skvělá věc, ale podívejte se, která témata vyhrávají a trochu se nad tím zamyslete. Mohl bych psát hodně kvalitně, ale to nejde vynuceně, chce to impulz. Je tady ten impulz? Není. Můžu někoho na blogu.cz zaujmout? Myslím, že na to nemám energii. Tady je problém na mé straně. Měl bych psát, tak abych byl užitečný.

4. Chci být mezi svými


Na blogu.cz nemůžu najít lid, kteří pocházejí nebo žijí v zemi, kde se cítím doma. Nechci čelit další šikaně i když to co vnímám nemá nic společného politikou a skutečně si nemyslím, že by pro vás bylo zajímavé to co cizincům. Ještě více byste se nudili. Blog, který nemá čtenáře není špatný a může být pro autora užitečný, aspoň pro něj. Já chci, ale něco dávat i jiným lidem.
Najít své lidi, necítit se tak sám, najít si čtenáře. To nechci zažívat je nestálé hejtění, stěžování si, ale hlavně…. Chtěl bych se někam posunout. Necítím se doma v tomto státě, s těmito lidmi. Touží po domově. Na blogu.cz nenajdu někoho, kdo by mi rozuměl? Třeba se pletu. Můj blog ale má být přínosem, aby něco dal jiným a mě dopomohl být více tím, čím jsem doopravdy, což mi zase může otevřít, některé dveře 'domů'.

5. Nebude čas


Mám toho tolik, že na dva blogy prostě nemám sílu, netrávím veškerý čas u počítače, mám svůj život a tohle tady hodně dřelo, spíše mě to unavovalo. Nemám časovou ani jinou kapacitu nechat běžet dva blogy. Není vyloučeno že se vrátím a budu česky psát až se dostanu "domů", zatím by ale tenhle blog stejně smazali pro nečinnost. Vám stejně chybět nebudu. Home, sweet home…. (umí někdo doplnit?) :)


Snad je to tentokrát přehlednější, i když po náročném dni jsem vyčerpaný a tak ani nevím, zda článek dává smysl, vášeň pro psaní nebo spíše mánie neznamená, že někdo bude psát vždy kvalitně. Mějte se príma.

BLOG BUDE SMAZÁM VE STŘEDU RÁNO, nová adresa zde zanechána nebude.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kira Curatio Kira Curatio | Web | 3. června 2018 v 23:18 | Reagovat

Tak přeji, ať jsi na novém portálu šťastnější, věřím, že si ty své lidi najdeš! :)

2 Lucka Lucka | E-mail | Web | 4. června 2018 v 15:52 | Reagovat

Tak hlavně hodně spokojenosti a úspěchů na novém webu. :-)

3 thebedlam thebedlam | 8. června 2018 v 14:44 | Reagovat

[1]:[2]: Moc děkuji holky, už brzy vyjde na nové adrese první článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama