5 (ne)zvláštností z mého světa

2. června 2018 v 21:33 |  Téma týdne
V dnešním článku bych vám rád ukázal pět, pro někoho možná zvláštních pro někoho obyčejných záležitostí z mého světa slabozrakého člověka a psavce s různými dys, jsem tentokrát plně bez fantazie, ale myslím, že pro některým duším by tahle 'topka' mohla připadat zajímavá. Přináším totiž výčet oblíbených činností a věcí, které souvisejí s mým nedokonalým zrakem, nebo na které mě přivedly pokusy se vypořádat s 'dys poruchami', jako je třeba dyslexie nebo drobná dysgrafie, týkají se tedy převážně sluchu a slov. Pořadí v oblíbenosti se mění dle nálady.1. Velké a barevné věci

Pokusím-li se jít trochu chronologicky, mezi první moje zvláštní, řekněme obliby zajisté patří výrazné, syté barvy a velké věci, jelikož ty se mi velmi dobře vnímají i očima. Jako dítě jsem trávil poměrně dost času u koní, připadaly mi vždy naprosto dokonalý, viděl jsem se je vždycky, krom toho jsou inteligentní a na jejich hřbetě jsem se cítil v bezpečí, úctu k mim mám do dnes. Děda mě se zase naučil kráse formulí jedna, taky velké barevné věci, perfektní, hlavně ta červená s tou tmavou v předu, příjemný zvuk motorů a později ty famózní souboje jistých dvou jezdců. Červená formule, červená helma, červená kombinéza… málo z vás si pak asi pamatuje staré barvy McLarenu… helma s třemi odstíny modré… to bývaly časy! Ale jednoduše řečeno mám rád velké a výrazné záležitosti… červená už ale nevévodí mému seznamu nejoblíbenějších barev…

2. Hudba a vše s ní vše společné

Když plynule navážu na mé předchozí tvrzení, možná vás nepřekvapí, když se přiznám, že od druhé poloviny devadesátek, jsem fanouškem Eltona Johna, kdo ví o kom mluvím (vlastně myslím, že netřeba osvětlovat) chápe souvislosti z bodem 1, no a jeho hudba je něco obdobného. Musím také ale uvést na pravou míru, že věřím (vím), že i hudba může být barevná a s předešlým odstavcem souviset sama o sobě, toho jsem si poprvé všiml, když jsem se vydal po… nevím, jak to nazvat, aby to neznělo nabubřele a nebo abych tu nenapsal román… prostě mě toto ukázal ve své tvorbě Terry Oldfield. (Jsem Asper, tak když spektrum tak pořádně).


Jedna z mých hodně oblíbených barev je tmavá smaragdová

TOP5 TO skladeb:


No ale také Corey TuT určitě splňuje 'podmínky' z 'jedničky' i vizáží. Dá se říct, že miluji ten pocit, když zahlásí na instagramu, že opět bude měnit barvu vlasů a já netuším, kterou vybere tentokrát. Abych to osvětlil, 'normálně' si lidé barví hlavu například z hnědé na černou, na blond, že… ale tady to neplatí… ta temně fialová mu slušela nejvíc, u nás byl s temně modrou a nyní nosí tmavou výraznou růžovou. Čekám brzy příjde změna.Ten mi ukázal skutečnou pestrost barevného světa hudby a upevnil mě v tom, že naprosto každý tón či melodie mají svou barvu a moc rád jeho tvorbu poslouchám hlavně před spaním, kdy zhasnu a tóny malují ve vzniklé temnotě. Body 1 a 2 mohou být plně provázené.

TOP5: CT skladeb:
3. Up.
4. Change.


3. Číst ušima / hlasy

Není to jen zrak proč mě unavuje číst, ale knihy miluji, mám velmi pestrou a průbojnou fantazii, proto bych je někdy rád zvolil spíše než film, který mi spoustu věcí "nadiktuje", ale vydržím přečíst jen několik stránek a i když čtečka velmi pomáhá stejně někdy "sáhnu" po mluveném slově - audioknize. Není však nijak jednoduché najít kvalitně načtenou knihu nebo příběh, někdo se plně spokojí s čímkoliv, co "mluví" a na přednesu mu tak nesejde, já jsem asi divný i v tom, že velice rád poslouchám, když někdo hovoří, oplývám skvělou pamětí na hlasy a velmi mi záleží na všem ohledně daném hlasu nejen na přednesu…. Je příjemný? Hluboký nebo vysoký? Melodický nebo se drží v jedné lajně? Baví čtenáře, co načítá pro ostatní na disk nebo prostě jen sebral peníze? Jakou má hlas barvu a intonaci? Je hlasitý či tichý? Drsný nebo jemný? Karamelový nebo kamenný? Mnohdy musím soubor zavřít jen proto, že si neužiji čtení přestože kniha vypadá zajímavě, bohužel se často nedbá na to jak hlas přednášejícího na posluchače působí, často se stane, že je 'interpret' nevhodně… příjemný hlas ale navozující veselou náladu rodinné komedie se asi nehodí pro čtení Kinga a 'Elf' by asi opravdu neměl číst "Mlčení jehňátek", stejně jako 'dokumentární hlas', aby se měl držet jen tohoto žánru. Nejhorší můj zážitek ze čtení ušima se skládal několika hodin přetrpění výkonu Jiřího Lábuse při Harry Potterovi a naopak 'Narnie' v podání pana Táborského mě vynesla do posluchačského nebe.

TOP5 Hlasů, aneb kdo by měl načítat knihy
1. Terry Oldfield. (BrE)
4. Corey TuT (AmE) - Ukázka na Extras filmů DADDY a ALL MALE ALL NUDE, rozhovor natočený pro Svitavskou TV byl bohužel yb smazán.
5. Catalin Stelian (AmE, ale není rodilý mluvčí)

4. ASMR, šeptání, hlasy a zvuky


Existují hlasy, které bych poslouchal celý den, a vůbec celá složka vnímání smysly, co se týká sluchu je vlastně dá se říct mojí vážní, možná posedlostí, i při filmu se zaměřuji více na hlasy jednotlivých postav a proto rád sleduji snímky v originále (a u změny dabingu trpím a vlastně u dabingu vůbec, a titulky se mi čtou těžko). Ale svět sluchu nejsou jen hlasy, ale všechny ostatní zvuky a těch tak rozličná škála, že vždycky najdu něco nového i po 32ti letech na světě. Můj sluch je, možná díky špatným očím, velmi dobrý a citlivý, proto jsem si zamiloval internetový fenomén ASMR, což je zjednodušeně metoda zklidňování pomocí šeptání a tichých zvuků. Šeptání může působit jak "strašidelně", tak velmi jako uklidňující a příjemné, k tomu se přidružují různé zvuky, při čemž každému k relaxaci přispívá něco úplně jiného, co jiného uklidňuje a hází do pohody jinému může být nepříjemné…. Krom toho, že tato metoda skutečně funguje, je zajímavé objevovat různé druhy zvuků, autor sekvence obvykle 'působí' skrze video, takže jej vidíte a také vidíte, co vydává jaký zvuk. (Malá poznámka, v současné době je opět ASMR v kurzu a na yb najdete spoustu videí, ale ne každý se na tuto metodu hodí, nemusí každému vyhovovat, ale někdy prostě se stane, že dotyčný "šeptač" postrádá patřičné vlohy nebo nesedí zrovna vám. Já odjakživa miluji melodii americké angličtiny, můj oblíbený šeptač je Raffy.
5. Slovní hry


S mluvením souvisí také slova, to není převratný objev, ale poskytuje mi to oslí můstek k pátému a poslednímu bodu mého článku. Přiznám se bez mučení, že jsem totálně závislý na slovních hrách a musím hrát každý den. Možná si říkáte, že bych s tím něco měl dělat, ale přihodilo se tak, když jsem se pokoušel popasovat s dyslexii a jinými dys, prostě je pro mě a mě podobné těžké se naučit psát správně a někdy nestačí si "to" po sobě přečíst, chce to něco víc, tak jsem začal hrát hry…. A musím dodat, že když jsem líný se učit angličtinu… hraji Scrabble nebo jiného slovní hry v angličtině, když slovo na ploše neznám, podívám se do slovníku = učím se. :) PS: Corey TuT mi často dopomůže k bodům, když nevím kudy kam... Americký Scrabble slovník a ne jen ten totiž uznávají slovo "tut", křížovkáři namítnou, že jde o způsob či styl (už nevím co přesně) karetní hry...."Ha ha, thaťs great" :D samozřejmě, že jsem mu to nabonzoval. :)

BONUS

Tak to jen ve zkratce, příště si třeba můžeme o některých bodech popovídat více. Budu rád za debaty pod článkem, ale rovnou říkám, že můj rozhled je mnohem širší.... :) ale to byhcom tu byli do Vánoc. A dny tohoto blogu jsou pomalu sečtené... takže.... ale moc rád si s vámi popovídám.

Zajímavé příspěvky:

- Předchozí k TT: Strach je největší prevít.
- Skladba týdne: Chasing Down The Bedlam.
- AmE vs. BrE - Praktický přehled.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama