Učit se jazyk jako dítě

1. května 2018 v 16:56 |  Téma týdne

Na tuhle myšlenku mě přivedla moje učitelka angličtiny Rachel, specializuje se na výuku americké výslovnosti, ale nezapomíná na slovní zásobu ani idiomy, jednou hovořila o způsobech jak se jazyk učit, svádím věčný boj s dyslexií, proto hledám různé způsobit efektivního zlepšování mých schopností v jazyce i s tím a u tohoto videa mě trklo "Ale tak češtinu, jsem se víceméně naučil, možná stejnou technikou ten zázrak zopakuji."

Hrozně rád sleduji Rachelina videa na yt, její příjemný hlas a taky ochota a nasazení mě provází při mých lekcích už nějaký ten čas, jsem samouk, zrakově znevýhodněná osoba, která kvůli nízkému ID musí stále ještě bydlet na vesnici, takže moc oceňuji její propracovaný systém, jenž umožňuje alespoň částečně 'mít učitele' a ona je skvělá a zdá se, že učení jejího rodného jazyka je pro ní velká vášeň, svižně reaguje na dotazy, vždycky perfektně všechno vysvětlí a vyvinula svou učební metodu, která studenty baví a která má kýžený efekt. Ale zpět k tématu… Rachel hodně pracuje s tím, čeho si všímá kolem sebe, pozoruje své okolí, což převádí do praktických poznatků, když jednou seděla s přáteli nebo rodinou a povídali si, držela své dítě na klíně a všimla si, že drobek neustále sleduje její ústa, myšlenku pak rozvinula ve videu. Jak se vlastně děti učí jazyk? Napadlo by vás, že jejich metody mohou pomoci i vám? Ano mohou, děti skutečně vědí 'jak na to', jde o jejích přirozenost, ony prostě 'musí'.

1) Sledování úst toho, kdo právě mluví

Možná jste si toho už také všimli, děti bedlivě sledují vaše ústa, když hovoříte, hlavně ti hodně malincí špunti v tomu věnují hodně času, ono totiž jazyk a řeč není jen o tom, co slyšíte, ale správná výslovnost tkví také v tom, co vidíte, tvar úst, umístění jazyka vůči zubům - kde se nachází v puse, poloha čelisti, pohyby svalů… to všechno pomáhá vytvořit odpovídající zvuk, slovo, větu…

Proto Rachel studenty nabádá, aby činili to samé, co její děti, bedlivě sledovali její ústa a také pečlivě vysvětluje a ukazuje, kam přesně jazyk v puse umisťuje a tak dále.

2) Napodobování a imitování


Určitě jste se už taky hodně nasmáli, když se váš nejmenší člen rodiny vytasil s totálně dospěláckou větou a skoro (nebo vůbec) se netrefil do správného použití jelikož jí ještě nemůže rozumět a význam mu vlastně uniká… :D to jsou vždycky parádní okamžiky…. :) ale když oni jen praktikují jednu ze svých nejvíce účinných sebe učících metod, které ani ke kotníkům nesahají všelijaké programy a aplikace, cvičení… opakování a imitace, věřte mi, že takhle se skutečně hodně zlepšíte ať se potřebujete naučit cokoliv.

Rachel doplňuje, že skvělou pomůckou k lekcím je zrcátko či zapnutá kamera, jelikož můžete kontrolovat jak dobře si v imitování vedete, rovněž je skvělé neopomenout užívání 'Záznamového zařízení', dneska už ho má většina mobilů, uslyšíte se. A nebo prostě, proč to nespojit a u té kamery jednoduše nespustit nahrávání? Ale nejdůležitější je hlasitě opakovat a imitovat rodilého mluvčího. A to nejen skrze poměrně nudné kolekce slovíček a idiomů, ale třeba sekvence s oblíbených filmů a nebo možná vám kamarád poslal nějaké video, když jsem překládal rozbalení balíčku k vánocům, které natočil jako poděkování pro naše společné kamarády můj americký přítel, naučil jsem se spoustu idiomatických a hovorových vazeb a díky taktice 'Opakuj a imituj' je dokáži i dobře říct, navíc mě to moc bavilo, jelikož on je bezvadný tvor a mám ho rád. Rachel zmínila rovněž, abychom se nebáli zkoušet si zpívat svou oblíbenou písničku, u toho se mi přihodilo, že jsem už už chtěl kamarádovi napsat - bo šlo zrovna o jednu z jeho - aby mi poslal text, (musím dodat, že jeho ochota - prostě si řekni a já ti to pošlu, to není obtěžování mě vždycky orosí oči, má přece tolik svých hlavně pracovních starostí…) jelikož si fakt nevím rady, ale než jsem se k tomu dostal úsek jsem prozpěvoval a náhle jsem porozuměl a jako příjemný dodatek mi to pomohlo se ta jednotlivá slova naučit vyslovit.

Ukázka toho jak mi písničky pomáhají při lekcích jazyka vám podrobněji napíši někdy příště.

3) Pohádky a dětské pořady


Ah ano, krásný princ seskočí ze svého bílého koně sejme víko skleněné rakve nádherné Sněhurky a ona se probudí zatímco dítě s očima přilepenýma na obrazovce bedlivě sleduje, co se bude dít. Právě kvůli tomuhle mi k TT naskočilo téma, které se zde tak neumě pokouším rozvádět, i sledování nebo poslouchání pohádek a dětských pořadů patří k metodám jak se děti učí jazyk, rozšiřuje to jejich slovní zásobu a nejen to.

Můžeme takhle postupovat i mi dospělí, nejpříjemnějším faktem proč patří pohádky mezi pro toto nejvhodnější záležitosti je fakt, že jejich děj zná snad každý, což do začátků může být stěžejní, co se vážně nedoporučuje při sledování jsou české titulky - odvádějí vás od 'cílového jazyka', proto skutečnost, že příběh znáte může hrát zásadní roli, pokud stojíte ještě někde poblíž startu a potřebujete se pohnout dál. Uvědomte si, že děti také nečtou titulky, ještě ani číst neumí a prosto jsou schopné se z pohádek učit.

Návrat do dětství


Asi teď budu znít (budu čten) jako blázen, jakmile jsem začal intenzivně praktikovat výše zmíněné metody, nejenže jsem našel 'páku' mojí dyslexii, tedy aspoň co se týká angličtiny, ale moje 'americká duše' naprosto pookřála, (tomhle podivném pocitu sounáležitosti jsem už psal, připomínám, nehledejte v tom nic politického), dal jsem se do sledování nejprve klasických pohádek, od Sněhurky po Alibabu a posléze mě napadlo přidat i dětské pořady, vzít Rachel za slovo a skutečně vždy věnovat jednu z mých obvyklých lekcí metodě 'Tak jak se učí děti', od začátku, v životě by mě nenapadlo, že mě to bude tak bavit! Kdo by řekl, že vydržím sedět u několika dílů seriálu Word World bez toho, abych se začal nudit.

Zvláštní je, že mě u této činnosti pojímá pocit 'dohánění zameškaného', připadá mi, že doháním ztracené dětství, což na první pohled nedává smysl, neboť samozřejmě jsem jako dítě pohádky a dětské pořady sledoval… jenže české! Budete se mi možná smát, ale já se naprosto vyžívám v tom sledování a zejména pak Word World mě totálně baví, i když ruku na srdce, ne že by byl cosi světového a je skutečně pro malé děti…. A co se týká pohádek 'miluji' hlavně ta videa, která končí nejpopulárnějšími dětskými písničkami, u kterých mě naplňuje pocit 'Tohle jsem už měl dávno znát'. Avšak to hlavní!!!! Nejde o marnění času o to funguje! Díky Word World seriálu se mi vryl do paměti pravopis mnoha slov, což jako dyslektik a lehký dysgrafik moc a moc oceňuji! Nemluvě o tom, že svižněji speluji! Na yb má pořad anglické titulky pro neslyšící (nebo aspoň mi jako pro neslyšící připadají) ty patří mezi velmi důležité věci při lekcích cizího jazyka, například slyšíte psa vesele kňučet a čtete v tom kterém jazyce "Pes vesele kňučí" nebo slyšíte příst kočku a čtete "Kočka přede" to platí pro klakson auta, pláč holčičky, zvonění telefonu…

Shrnutí a bonus

Asi bych měl připsat, že uvedené metody jsou pouze pro ty, kteří se chtějí naplno věnovat studiu jazyka a zaberou poměrně dost času, ale takto strávený čas se vyplatí, v podstatě platí, že kolikrát před vašima očima princ na bílém koni vysvobodí princeznu, tolikrát vzrostou vaše jazykové schopnosti, což se vždycky hodí. Takže opakovat! Nahlas! Imitovat! Napodobovat! Jen do toho! A nepřipadat si hloupě při sledování dětských pořadů!

No, zítra mám narozeniny, tak bych rád přidal ještě malý bonus v podobě skladby, která dala jméno a asi trochu i styl tomuhle blogu, do článku se hodí rovněž proto, že spadá do kategorie nejoblíbenějších písní, které se člověk může pokoušet prozpěvovat a tím se učit výslovnost spousty slovíček ale hlavně, naprosto jí miluju! Když mi, aspoň kvůli těm narozkám, klidně místo blahopřání přidáte na ní názor, budu rád. Chci vám jí ukázat dlouho. :) A obsahuje řadu idiomatických vazeb… to se někomu může hodit. Hezký poslech.

Původně se skladba na nachází na stejnojmenné albu, to ale yb bohužel není
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 1. května 2018 v 17:25 | Reagovat

Skvělý článek! Rozhodně myslím, že je to fantastický nápad, nikdy by mě nenapadlo takto uvažovat :-) Paráda!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama